Vibrasyon Yalıtımı

Vibrasyon Yalıtımı

Vibrasyon Ses Yalıtımı

Ses dediğimiz enerji türü dalgalar halinde yayılır ve bu yayılım sırasında temas ettiği yerler büyük bir önem taşımaktadır. Ev, okul, restaurant, iş yeri ofisi, spor salonu, stüdyo, gece kulübü, kareoke salonu gibi birçok mekanda ses yalıtımı uygulanırken bu unsur göz önünde bulundurulur. Ses yalıtımının temel mantığı sesi izole eden ve dağılmasını engelleyen maddelerden oluşmuş malzemelerle bir yapı kurmaktır. Bunun dışında mekanın içinde bulunan nesne ve eşyalar da ses akustiği için önem taşımaktadır.

Ses gürültüsü dediğimiz noktada istenmeyen en önemli unsur aslında titreşim hadisesidir. Nesne titreşerek gürültü kirliliği meydana getirir. Buna uygun olarak üretilen yapı malzemeleri ile titreşim önlenir ve ses gürültüsü en aza indirilir.

Bu işleme vibrasyon ses yalıtımı denmektedir. Bu işlem titreşimin yoğun olduğu yüksek gürültülü ortamlarda uygulanır. Bunun için son yıllarda en çok kullanılan malzeme sbr kauçuk denilen özel üretilmiş bir malzemedir. Bu işlem özellikle zemin ses yalıtımı sırasında uygulanır ve katlar arasında da daha iyi bir ses yalıtımı sağlar.

Ortamda bulunan yüksek sesli çalışan cihazlar yapısı gereği düşük frekanslarda titreşerek ses dalgalarını titreşim ile uzak noktalara kadar taşıyabilmektedir. Bu durumda makine teçhizatın altında yüksek yüklere dayanıklı düşük frekanslarda ses yalıtımı sağlayan vibrasyon takozları kullanılmalıdır. Makine ağırlık ve zemine bastığı noktalardan sismik hesapları yapılarak kullanılacak malzemenin yoğunluğu sertliği hesaplanmaktadır. Bu şekilde kullanıldığı zaman makine performans kaybı yaşamamaktadır.

Konu ile ilgili teknik bilgiler ve projelendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.