Vibrasyon Yalıtımı

Vibrasyon Yalıtımı Hakkında

Hayatımızın her dakikasında sesler ile iç içeyiz. Bazı sesler fark edilmeyecek kadar az olsa da, yüksek gürültülü ortamlara da maruz kalabilmekteyiz. Bu durumda üstün yalıtım gerektiren malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Vibrasyon yalıtımı, yüksek gürültülü ortamlarda en çok tercih edilen yalıtım ürünleri arasında yer almaktadır.

Vibrasyon yalıtımı, pek çok alanda kullanılmaya uygundur. Özellikle jeneratör, iş makineleri, asansör gibi yüksek ses çıkaran aygıtların rahatsız edici seslerinden kaçınabilmek için vibrasyon yalıtımı kullanılmaktadır. Bu yalıtım için kullanılan özel malzemeler ile çalışma alanından rahatsız olma seviyesi en aza indirilmektedir.

Makinelerde Titreşim Yalıtımı Nedir?

Vibrasyon yalıtımı ile makinelerde titreşim yalıtımı aynı olmaktadır. Gürültülü makinelerin bulunduğu ortamlarda çalışmak zorunda kalan insanlar “Makinelerde titreşim yalıtımı nedir?” sorusuna bir cevap aramaktadır. Çoğu büyük makine, genellikle oldukça yüksek bir seste çalışmaktadır ve bu ses ilk başlarda büyük bir sorun teşkil etmeyecek gibi görünse de, ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu nedenle sesli çalışan sabit makinelere vibrasyon yalıtımı yapılması gerekmektedir.

Vibrasyon Yalıtımı Nerelerde Kullanılır?

Vibrasyon yalıtımının kullanım alanları oldukça geniştir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi en çok kullanıldığı alanlar fabrika, jeneratörlü mekânlar, asansörler olmaktadır. Ancak kullanım alanlar bunlarla sınırlı değildir. Vibrasyon yalıtımı, yoğun ses ve titreşimin olduğu her alanda kullanılabilmektedir.

Bu bağlamda en çok kullanıldığı alanlar şu şekildedir:

  • Ev
  • Hastane
  • Okul
  • Gece kulübü
  • Müzik stüdyosu
  • Çekim stüdyoları
  • Fabrika
  • Toplantı salonları

Yukarıda belirtilen alanlar, vibrasyon yalıtımı kullanılabilen ve hatta kullanılması gereken alanlara örnektir. Ancak liste daha da uzatılabilmektedir. Çıkan seslerin dış mekâna aktarılmasını istemediğiniz her alanda vibrasyon yalıtım seçeneklerinden faydalanabilmeniz mümkündür.

Vibrasyon Yalıtımı Ne İşe Yarar?

Ses, belirli bir düzeyi geçtiği zaman gürültü oluşturmaktadır. Gürültü, genellikle nesnelerin fazla titreşmesini tetiklemektedir. Bu nedenle fazla sesin mevcut olduğu alanlarda gürültü oluşmaması için vibrasyon yalıtımı olarak da bilinen titreşim izolasyonu yapılmaktadır.
Eğer bulunduğunuz bir alanda dışarıdan ses alıyorsanız ya da sizin seslerini dışarıya iletiliyorsa, bu durum ses yalıtımının yapılmadığını ya da kaliteli olmadığını göstermektedir. Vibrasyon yalıtımları, son dönemlerde oldukça kaliteli bir izolasyon ürünü olan “sbr kauçuk” ile sağlanmaktadır. Bu yalıtım ürünü hem dışarıdan gelen sesleri engeller, hem de içerideki seslerin dışarıya çıkmamasını sağlar.

Alt kata ses gitmemesini istiyorsanız akustikkontrol.com/blog/alt-kata-giden-ses-nasil-engellenir/ bu makaleyi okuyun.

Vibrasyon yalıtım malzemeleri, ince ancak etkilidir. Yani, yaşam alanlarını kısıtlayacak kadar kalın değildir. Ayrıca kullanılan malzeme sayesinde büyük bir alan kaplamadan etkili sonuçlar vermektedir. Titreşim yalıtım malzemeleri sayesinde bulunduğunuz alandan alacağınız verim en yüksek düzeyde olacaktır.

Vibrasyon Yalıtımı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Vibrasyon yalıtımı kullanmak isteyen bireyler, bu yalıtım çeşidinin getirilerini de merak etmektedir. Titreşim sönümleyici malzemeler kullanılarak yapılan bu yalıtımların getireceği faydalar aşağıda belirtilmektedir.
Vibrasyon yalıtımı sayesinde makine ve aygıt titreşimleri nedeniyle oluşan gürültü yok olmaktadır.
Yüksek sesin olduğu alanlarda cihaz kaynaklı titreşimler giderilir.
Müzisyenlerin ve stüdyo sahiplerinin kullanımı için idealdir.
Ağır iş makinalarının bulunduğu ortamlar, jeneratör ve asansör gibi yüksek ses ve titreşim yayan alanlarda bile etkili bir sonuç vermektedir.
Dışarıdan içe ve içeriden dışa bir yalıtım sağlar.
Çalışma ortamının daha verimli bir hale gelmesini destekler.
Bu yalıtım için kullanılan ürünlerin kaliteli olması sebebiyle uzun ömürlüdür.
Vibrasyon yalıtımı yaptırmak isteyen bireyler, firmamız ile iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilmektedir. Sizleri titreşim önleyici malzemeler arayışından kurtaracak olan firmamız, kısa bir süre içerisinde etkili bir sonuç alabilmeniz için uğraş vermektedir.

Sonuç Olarak;

Günümüzde yoğun olarak iş faaliyetlerini sürdüren işletmeler elektrik kesintileri sırasında kendilerini garantiye almak adına jeneratör denilen cihazları kullanmaktadır. Jeneratörler bunun dışında yüksek enerji miktarları gerektiren işler yapan işletmelerde de kullanılır.

Jeneratörlerin bulunduğu odalarsa bu aletlerin yüksek gürültüyle çalışmaları sonucu yoğun ses barındırır. Bu yüksek sesin dışarıya taşması ise oldukça ciddi ve can sıkıcı bir sorundur. Çalışanları rahatsız ettiği gibi çalışma verimini düşürür ve keyifsiz bir ortam oluşmasına ön ayak olur.

Bu sebeple iş yerlerinde ses izolasyonu büyük bir öneme sahiptir. Tüm diğer birimler gibi bu jeneratörlerin çalıştığı ortamlar da gerekli düzeyde ses yalıtımına tabi tutulmalıdır. Vibrasyon ses yalıtımı sırasında bu işe elverişli bir malzeme olan piramit sünger kullanılır.

Bu gibi yapılarda yumurta süngeri şeklinde adlandırılan akustik yumurta sünger de çokça kullanılır ve bir diğer önemli seçenek halinde bulunur. Aynı zamanda yüksek ses ve ısı barındırılan bu ortamlarda ısıya karşı koruma sağlayan maddelerden üretilen yanmaz piramit sünger de kullanılması gereken bir diğer özellikteki yapı elemanıdır.