Akustik Sünger Uygulama Yöntemleri

Akustik Sünger Uygulama Yöntemleri

Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Ses yalıtımında kullanılan bir çok ürünün uygulama yöntemleri değişkenlik gösterebilmektedir. Akustik sünger, Akustik panel veya ses yalıtım süngeri gibi malzemelerde montaj pimleri, askı sistemleri ve özel yapıştırıcıları ile montajlanabilmektedir. Tüm bu ürünlerin içerisinden makalemizde akustik süngerin farklı yüzeylerde uygulama yöntemlerini ve uzun ömürlü olabilmesi için neler yapmamız gerektiğini paylaşacağız.

Akustik Sünger duvar, beton veya alçıpan yüzeylerde nasıl uygulanmalıdır?

Akustik sünger esnek ve gözenekli yapısı nedeni ile yapıştırma esnasında farklı sorunlara neden olabilmektedir. Yapıştırma esnasında yanlış montaj veya gönye kaymalarında sünger yapıştırıcı yüzeyinden parçalar halinde koparak sökülebilmektedir. Bu da iş süresini ve temizlik süresi uzayabilmektedir. Yapıştırılacak yüzey ve ölçüler önceden planlanarak yapıştırıcı sürülmeden önce yerine uygun mu diye kontrol edilmesi işinizi kolaylaştıracak bir yöntemdir. Akustik sünger montajında herhangi bir bally tarzı yapıştırıcı kullanılması hata olabilir. Akustik sünger için özel olarak üretilen solvent bazlı yapıştırıcıları tercih etmeniz gerekmektedir. Yapıştırıcı uygulanırken 2 farklı yöntem kullanılabilmektedir. Bunlardan 1. Yöntem Kompresör tabancası ile yarı manüel püskürtme yöntemi ile uygulanabilir. Bu uygulama iş yükünü ve sarfiyatı azaltmaktadır. 2. Yöntem ise boya rulosu yardımı ile manüel olarak tüm yüzeye sürerek uygulamaktadır. Bu uygulama daha küçük alanlar için daha verimli olmaktadır.

Sıvı yapıştırıcı nekadar kullanılmalı ve nasıl uygulanmalıdır?

Sünger yapıştırıcısı kesinlikle fazla kullanılmamalıdır. Fazla kullanımlarda kuruma problemi ve tutunma problemleri yaşanabilmektedir. Tüm yüzeye tek bir sefer üzerinden geçerek uygulanmalıdır. Yapıştırıcı uygulanacak yüzeye ve akustik sünger arkasına sürülmelidir. Özelliği nedeni ile çift taraflı sürülmesi gerekmektedir. Tek taraflı uygulama işlemlerinde ilk seferde yapışma görülse bile kısa süre içerisinde uygulanan malzeme montaj yerinden düşecektir. Sünger yapıştırıcısı yüzeylere uygulandıktan sonra vakit kaybetmeden ve bekleme yapmadan yapıştırılabilir. Bu şekilde içerisindeki solvent uçana kadar daha iyi bir mukavemet ile yapışacaktır. Bu konulara dikkat edilmesi çok önemlidir.

Sünger Yapışıtırıcısını nasıl muhafaza etmek gerekir?

Akustik sünger yapıştırıcılarımız +18 – +24 derece sıcaklıklarda gölge bir depolama alanında muhafaza edilmelidir. Bu şekilde 1 yıl sıkıntısız şekilde muhafaza edilebilmektedir. Isı veya alev den uzak tutulmalıdır.