Oda Akustiği Nasıl Yapılır

Oda Akustiği Nasıl Yapılır

Ses Geçirmeyen Oda Nasıl Yapılır?

Gürültü kirliliğinin günden güne artış göstermesi ses yalıtımı uygulamalarına olan ihtiyacın artmasına neden olur. Gürültü kirliliğinin gösterdiği hızlı artış sonucunda iyi ve kaliteli bir ses yalıtımının son zamanların en sık aranan ve ihtiyaç duyulan hizmetlerden bir tanesi haline gelmesini sağlamıştır. 

Ses yalıtımı, bir alanda bulunan seslerin başka bir alana aktarılmasına engel olan uygulamaların tamamına verilen isimdir. Ses yalıtımı uygulanması için farklı hizmetlerden yararlanılabilir. Ses yalıtımı uygulamaları, daha huzurlu ve sakin bir yaşam alanına sahip olmak için önemlidir. Bireysel özgürlüğünüzü istediğiniz gibi yaşayabilmek önemlidir ancak bu sırada çevrenize rahatsızlık vermemeniz gerekir.

Ses yalıtımının faydaları ile ilgili makalemizi okumak için https://www.akustikkontrol.com/ses-yalitimi-faydalari/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ev içerisinde birçok aktiviteyi gerçekleştirmek mümkündür ancak bunun istenilen şekilde yapılabilmesi için ev içinde ses yalıtımı düzenlemesi yapılmalıdır. Ses geçirmez bir odaya sahip olmak için profesyonel şirketlerden yardım alabileceğiniz gibi düşük maliyete sahip ürünler kullanarak kendiniz de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemler sonucunda odanızı; stüdyo ya da sinema odası gibi kullanabilir, istediğiniz ses seviyesinde müzik dinleyebilir ve arkadaşlarınız ile keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Ses geçirmez oda düzenlemesi için kullanabileceğiniz birçok yöntem bulunur. Ses geçirmez odaya sahip olmak için kullanabileceğiniz yöntemler arasında kitaplık kullanımı, akustik perdeler ve akustik sünger paneller bulunur. Tercihinize göre bu yöntemlerden birini seçebilir ve istediğiniz ses geçirmez odaya kolay şekilde sahip olabilirsiniz. 

ses geçirmeyen oda nasıl yapılır

ses geçirmeyen oda nasıl yapılır

Akustik Perde ile Ses Geçirmez Oda Yapımı

Akustik perde; ses yalıtım özelliğine sahip olan ve kullanıldığı alanda ses izolasyonuna katkı sağlayan bir perde modelidir. Ses emici özelliğe sahip olan bu perde modeli, yaşam alanlarında bulunan gürültünün önlenmesine yardımcı olarak daha kaliteli bir yaşam alanına sahip olmanıza yardımcı olur. Akustik perdeler 3 katmanlı bir yapıya sahiptirler.

Mekanın yapısına bağlı olarak perdelerin katman sayısında farklılıklar görülebilir. Çoğunlukla pileli halde bulunan bu perde modelleri, pileli olması sayesinde yüksek ses yalıtımına imkan tanır. Bu perdeler yanmaz kumaştan üretilirler. Akustik perde modellerinin birçok çeşidi bulunur ve mekanın özelliklerine ya da kişinin tercihlerine göre kullanılacak akustik perde modeli değişim gösterir.

Akustik perde çeşitleri arasında; akustik stor perde, yün perde, tül perde, katmanlı perde, akustik zebra perde gibi farklı amaçlara hizmet eden çeşitler yer alır. Bu perde modelleri; televizyon stüdyoları, konferans ve konser salonları, tiyatro ve opera sahneleri, ev, ofis ve işyerleri gibi birçok farklı alanda kullanılabilirler.

Ses yalıtımında büyük kolaylık sağlayan akustik perde modelleri aynı zamanda ısı ve ışık kontrolü için de sıklıkla tercih edilirler. Oda ses yalıtımı uygulamaları için kullanabileceğiniz akustik perdeler, daha huzurlu ve kaliteli yaşam alanlarınıza sahip olmanızda en büyük yardımcınız olurlar. 

ses geçirmeyen oda

ses geçirmeyen oda

Kitaplık ile Ses Yalıtımı

Ses yalıtımı uygulaması yapmak isteyen ancak yaşam alanlarında büyük bir değişiklik yapmak istemeyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen yalıtım uygulamalarından bir tanesi de kitaplık kullanımıdır. Kitaplık kullanımı, dekorasyon açısından estetik bir görünüme neden olur ve bu nedenle birçok kişi tarafından sıklıkla kullanılır.

Evde ses yalıtımı yapmak isteyen kişilerin severek uyguladığı kitaplık yöntemi ile kağıt tabanlı kitaplarla kolay şekilde ses yalıtımına sahip olabilir ve kaliteli bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Duvar boyunca yerleştireceğiniz kitaplıklar ve içinde boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilen kitaplar ile ses dalgalarının emilmesini sağlayabilirsiniz.

Estetik görünen bu yöntem ile hem ev dekorasyonunuza katkı sağlayabilir hem de ses yalıtımına bu yöntem ile sahip olabilirsiniz. 

Akustik Sünger Panel ile Ses Geçirmeyen Oda Yapımı

Akustik sünger paneller, ses yalıtım süngerleri olarak da bilinirler. Bu ses yalıtım uygulaması, ev, ofis ve işyerleri gibi yaşam alanları için sıklıkla kullanılır ve yüksek seslerin engellenmesine yardımcı olurlar. Yankı yalıtımı yapan ve seslerin engellenmesini sağlayan akustik sünger paneller, açık hücreli ses emici özelliğine sahip olan malzemeler kullanılarak üretilir.

Bu malzemelerden bazıları poliüreten ve melamin olarak bilinir. En etkili ses yalıtım uygulamaları arasında yer alan akustik sünger paneller dışarıdaki sesin içeriye girmesini engellerken içerideki sesin de dışarıya aktarılmasına engel olur. Akustik sünger paneller kendinden yapışkanlı modellere sahip olduğu gibi özel olarak yapıştırılan modellere de sahip olabilir.

Özel olarak yapıştırılan modeller, sıvı bazlı yapıştırıcılar ile kolay şekilde monte edilebilir. Kendinden yapışkanlı modeller ise arkasında bulunan bant ile kolay şekilde kullanılır. Kendinden yapışkanlı halde bulunan Akustik sünger çeşitleri kullanım açısından kolaylık sağlaması nedeni ile daha sık tercih edilirler.

Akustik sünger paneller yankı probleminin çözülmesine de yardımcı olurlar. Bu model, ses emici malzemeler ile üretilir ve oda akustik düzenleme işlemlerinde büyük fayda sağlarlar. Bu ürün, ortamın akustiğini düzenleyerek daha sağlıklı bir yaşam ortamı oluşturulmasında yardımcı olur.