Akustik Sünger

Anasayfa » Akustik Sünger

Akustik Sünger Nedir?

Akustik sünger, ses emici bir yalıtım malzemesi olarak kullanılan ve yankı yalıtımı sağlayan bir üründür. Özellikle hastane odaları, klima kabinleri, tiyatrolar, konferans salonları, sinemalar, MR odaları, jeneratör kabinleri gibi mekanlarda rahatsızlık veren sesleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Akustik süngerler, iş yerlerinde ve yaşam alanlarında konforu sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca, akustik süngerler, ses yalıtımı süngeri olarak da bilinir ve konutlar ve işyerleri gibi yaşam alanlarını rahatsız edici seslerden korumak için üretilen ses yalıtım malzemeleridir. Bu süngerler, özellikleri ve kullanım alanları bakımından oldukça faydalıdır.

akustik sünger sarı

Elastometrik Kauçuk Sünger

Elastomerik Ses Yalıtım Levhaları, esnek elastomerik hücresel yalıtım, elastromerik kauçuk köpüğü, tek hücreli yalıtım, sıhhi tesisat borusu yalıtımı, kapalı hücreli elastomerik köpük yalıtımı, hücresel elastomerik yalıtım, soğutucu akışkan yalıtımı, kauçuk yalıtımı, HVAC boru yalıtımı olarak da bilinir. Elastomerik kauçuk sünger; yüksek buhar difüzyonu direncine, kapalı gözenekli hücre yapısına ve sıvı geçirmez özelliğe sahiptir. Elastomerik kauçuk sünger; otomotiv sektöründe, denizcilik endüstrisinde, fabrikalarda ve birçok mekanik mahalde güvenle kullanılır ve tercih edilir.

Kullanıldığı Yerler:

Kanallar, denizcilik endüstrisi, otomativ sektörü, inşaat akustiği, tank izolasyonu, radyatör ve su kanalları, havalandırma kanalları, mekanik tesisatlar, inşaat ve endüstriyel uygulamalar, boru izolasyonları, endüstriyel prosesler, boru ekipmanı ve armatürleri, ısıtma soğutma sistemleri.

 
akustik sünger sarı

DEKORATİF AKUSTİK SÜNGERLER

Yankı yalıtımı sağlayarak ses kalitesini daha yüksek bir seviyeye çıkartır. Sesin kaynağından çıktığı andan itibaren iletildiği zaman dilimine kadar bozulmadan ulaşmasını sağlar. Eko veya çınlama gibi sorunlar oluşmaz. Dekoratif süngerler; farklı formlarda, boyutlarda, kalınlıklarda ve renklerde imal edilmektedir. Hem işlev olarak hem dekoratif eleman olarak kullanılabilecek piyasadaki en iyi malzemelerdendir. Dekoratif akustik süngerler küf tutmaz ve neme karşı dayanıklıdır. Kullanıldığı Yerler: Ses kayıt stüdyoları, enstrüman odası, spor merkezleri, kongre ve toplantı alanları, eğitim kurumları, sanat sergileri, performans ve gösteri merkezleri, ses kayıt reji odası, sinema salonları, radyo/televizyon yayın odaları, tiyatro ve konser salonları, müzik odası, ev sinema odası.

 
akustik sünger sarı

BASOTECT MELAMİN SÜNGERLER

Sorumluluk bilinciyle üretilen ve çevre dostu olan basotect melamin sünger termoset polimerden üretilmiş bir malzemedir. Yüksek ses emme kapasitesi sebebiyle, yankı ve titreşimi önemli ölçüde engelleyerek mekandaki ses kalitesini yükselterek tavan ve duvarlara rahatça uygulanabilen ses yalıtım süngeridir. Basotect Melamin Sünger 240°C’ye ulaşan sıcaklığa kadar dayanıklılık gösterir.

Kullanıldığı Yerler:

Mekanik mahaller, inşaat akustiği, fabrikalar ve işyerleri, kongreler ve toplantı salonları, hacim akustiği, hastaneler ve işitme merkezleri, kayıt stüsyoları, eğitim kurumları, spor merkezleri, otomotiv sektörü, sanat sergileri, denizcilik endüstrisi, müzeler, performans ve gösteri merkezleri, konser salonları, tiyatro salonları.

Akustik Sünger Ne İşe Yarar?

Akustik süngerler gürültülerin engellenmesi, yalıtılması ve hapsedilmesi için kullanılan malzemelerdir. Kayıt odası, stüdyo gibi alanlarda kullanılan süngerler farklıdır. Akustik sünger çeşitleri, kullanılacak alana uygun olarak seçilerek yapıştırıcıyla birlikte uygulaması yapılır. Bazı sünger çeşitleri kendinden yapışkanlı olarak üretilmiştir. Bunlar arkalarında bulunan bir bant ile imal edilmiştir. Kullanımı ve uygulaması daha rahat olduğu için daha sık tercih edilir.

Akustik Sünger Nerelerde Kullanılır?

Tiyatro ve konser salonları, inşaat akustiği, kayıt stüdyoları, sanat sergileri, denizcilik endüstrisi, spor merkezleri, mekanik mahallelerde, eğitim kurumlarında, fabrikalar ve işyerleri, kongre ve toplantı salonları, performans ve gösteri merkezleri, otomotiv sektörü, hacim akustiği alanlarında kullanılır.

Akustik Sünger Çeşitleri

  • Yumurta Süngerler
  • Düz Akustik Süngerler
  • Piramit Süngerler
  • Labirent Süngerler
  • Bondex Süngerler
  • Panel Süngerler
  • Special Süngerler
  • Bariyerleri Yalıtım Süngerler
  • Yanmaz Akustik SüngerAlevlenmeye karşı yüksek direnç sağlayan, yangın performans değeri ISO kalite sertifikalı, ortamdaki ses kalite oranını en yüksek seviyeye çıkaran sünger çeşitidir. Yangın riski taşıyan alanlar için ideal bir malzemedir.

Akustik Sünger Üreticisi

Bu tip ürünler 10 ila 15 yıldır bir fil Türkiye de üretilmeye başlanmıştır. Bundan 15 yıl önce bu tarz ürünler döviz bazında yurt dışından ithal edilerek müşterilerimize sunulabilmekteydi. Ancak şu anda akustik sünger ürünlerinin üretimini yapabilmekteyizAkustik sünger tamamen açık gözenekli yapıda üretilmektedir. Mobilya ve döşeme grupları için üretilen süngerden ayıran en önemli teknik farkı bu konudur. Açık gözeneği sayesinde sesin büyük kısmını gözenekleri içerisinde tutarak mekanda daha kaliteli bir ses düzeyi oluşmasına olanak sağlamaktadır. Akustik sünger farklı formlarda (piramit sünger, yumurta sünger, labirent sünger, spesiyal sünger) üretilebilmektedir. Farklı formlarda üretmemizin en önemli nedeni, kaplanacak alan aynı olmasına rağmen daha fazla yutucu yüzey alanı oluşturmak ve daha iyi sonuçlar almaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yanmaz sünger olarak üretmiş olduğumuz ürünlerimizde kullanılan akustik sünger ekstra özel bir solüsyondan geçirilerek yanmazlık özelliği kazandırılmaktadır. Bu özelliğin yanı sıra yoğunluk artışının etkisi ile akustik yalıtımın yanında bir miktar ses yalıtımı daha sağlamış olmaktadır. Akustik süngerler aslında ses yalıtım için kullanılmamaktadır. Daha çok ortamdaki akustiği sağlamak için kullanılmaktadır. Ancak yanmaz süngerler yapısı gereği akustik yalıtımın yanında ses yalıtımı da sağlayabilmektedir. Bu durum tamamen yalıtım yapmak istediğiniz gürültü kaynağının büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. Yüksek ses seviyelerinin olduğu ses yalıtım çözümlerinde tek başına yanmaz sünger yeterli olmayacaktır. Bunun için ses kesici malzemeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Akustik süngerler uygulandıkları alanda ses yalıtımı sağlayarak ortam akustiğini düzenleyen ses yalıtım ürünleridir. Yalnızca akustik süngerin duvara kullanımıyla ortamdaki yankı gibi istenmeyen etkileri uzaklaştırır. Akustik süngerlerin ses yutma özellikleri yüksek olsa da tek başına kullanıldığında yüksek seslerin yalıtımını sağlayamaz. Daha iyi bir sonuç elde edebilmek için akustik süngerlerin bariyerli olan türleri tercih edilmelidir. Bariyerli ses yalıtım süngerleri içerisinde Epdm ağır ses bariyeri sayesinde yüksek sesleri kesmede avantaj sağlayacaktır. Daha etkili bir ses yalıtımı hedefleniyor ise bondex ve süngerpan gibi ses kesici özelliği yüksek olan ses yalıtım malzemeleri ile lamine edilmesi tavsiye edilir.

Akustik süngerler yanmaz özellikte üretimi yapılmaktadır. Yoğunlukları ise 15 DNS ve 100 DNS arasında olmalıdır. Kalınlıkları ise 10 mm ve 70 mm arasında değişebilir. Akustik sünger(Ses Geçirmez Sünger) EPDM ile kullanılabilmektedir. Nemden etkilenmediği gibi küf tutmaz yapıya sahiptir. Ve solid yapıştırıcı ile uygulanmaktadır. Akustik sünger ses yalıtımının haricinde ısı yalıtımına da katkı sağlamaktadır. Sesi yüksek derecede kesebildiği için geniş kullanım alanları vardır. Bu sebeple özellikle yüksek sesin olduğu mekanlarda tercih edilir.