Akustik Malzemeler

Anasayfa » Ses Yalıtım Malzemeleri » Akustik Malzemeler

Akustik Malzemeler Hakkında

Akustik malzemeler, ses yalıtımı için tercih edilen ürünlerin başında gelmektedir. Ses yalıtımı yapılmasının yanı sıra kullanılacak ortamın da bütünlüğüne uygun olmaları gerekmektedir. Günümüz teknolojileri ile üretilen akustik malzemeler gerek desenleri gerekse de renkleri ile ön plana çıkmaktadır. Birbirinden farklı malzemeler içerisinden kullanılacak alana uygun olan seçilir ve böylece hem ses yalıtımı yapılmış olur hem de ortamın görüntüsü bozulmamış olur.
Kafe, bar ve eğlence mekanları gibi iç görünüme önem verilen alanlarda kullanılan akustik malzemeler, sahip oldukları desen ve biçim yönüyle de ön plana çıkmaktadır. Asıl görevi gürültüyü engellemek olsa da bu tarz alanlarda sahip olduğu renkler de bir o kadar önemli olmaktadır. Aynı zamanda ortamda kullanılan ışığın görünümünü de etkileyen bu akustik malzemeler, doğru kullanıldığında hem asıl görevini yerine getirmekte hem de ortamın hoş görünmesini sağlamaktadır.

Akustik Malzemeler Nelerdir?

Akustik malzemeler nelerdir denildiğinde, akla ilk gelen ses yalıtım ürünleri olmaktadır. Akustik malzemeler, doğru kullanıldıklarında ses yalıtım ve gürültü önleme gibi görevlerini tam anlamıyla yerine getirebilmektedir. Öncelikle bu akustik malzemelerin tam olarak ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki listede bazı akustik malzemeler sıralanmıştır.

Yukarıda yer alan akustik malzemelerin her birinin kullanım alanları ve özellikleri birbirinden farklıdır. Bu ürünlerin detaylı açıklamaları ise aşağıda anlatılmıştır.

Flexi Kare Sünger

Flexi kare sünger, genellikle kalabalık ortamlarda kullanılan bir tür ses yalıtım malzemesidir. Konferans salonları ve kütüphaneler gibi pek çok alanda bu üründen yararlanılmaktadır. Dışarıdan gelebilecek rahatsız edici sesleri engelleyerek içeride bulunan kişilerin rahatsız olmasını engellemektedir. Flexi kare süngerin özellikleri ise şunlardır:

 • Fraklı renk seçenekleri bulunmaktadır.
 • Dekoratif bir görünüme sahiptir.
 • Alev ilerletmez bir özelliği bulunmaktadır.

Artırılmış kalınlığı vardır ve yüksek gürültü yutucu özelliği mevcuttur.

Bass Trap Sünger

Bass trap sünger, yoğun ses olan mekanlarda oluşan gürültüyü önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Genellikle müzikli eğlenme mekanlarında kullanılan bass trap sünger, çevrede bulunan kişilerin rahatsız olmasını engellemektedir. Bass trap sünger özellikleri ise aşağıda detaylı bir şekilde sıralanmıştır:

 • Esnek yapısı vardır ve yoğun ses yutuculuğuna sahiptir.
 • Gözenekli bir yapısı vardır.
 • Her ölçüye uygun üretimi bulunmaktadır.
 • Ses kapanı özelliği verilmiş bir formu bulunmaktadır. Bu formu sayesinde oluşan sesleri içerisinde hapsederek başarılı bir ses yalıtımı yapabilmektedir.

Renkli Akustik Sünger

Renkli akustik sünger, her alanda kullanılabilmektedir. Ses yalıtımı yapılmak istenen mekanlarda renkli akustik sünger kullanımı oldukça yaygındır. Hem sahip olduğu renkler hem de asıl özelliği sayesinde pek çok kişi bu ürünü tercih etmektedir. Renkli akustik süngerlerin özellikleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Gözenekli ve aynı zamanda kadife bir yüzeye sahiptir.
 • Artırılmış akustik yutucu özelliği bulunmaktadır.
 • Dekoratif bir görünüme sahiptir.

İstenilen boyutlarda ve renklerde üretimi mevcuttur.

Bass Trap Küpü

Bass trap küpü, çoğunlukla yüksek müzikli eğlence mekanlarında kullanılmaktadır. Genellikle yaz aylarında ve akşamları eğlenmek için tercih edilen eğlence mekanlarında yüksek ses olmasına rağmen rahatsız edici olmadığı açıkça görülmektedir. Bunun sebebi ise ses yalıtımının kaliteli bir şekilde yapılmış olmasıdır. Hemen hemen herkes tarafından merak edilen bass trap küpünün genel özellikleri ise şunlardır:

 • Yoğunluğu fazladır ve esnekliği oldukça yüksektir.
 • Bass trapin tamamlayıcı olarak bilinmektedir.
 • Gözenekli bir yapısı vardır ve bu sayede ortamda bulunan yüksek desibelli sesi yutma özelliği bulunmaktadır.
 • Sesin köşelere çarpma ihtimallerini sıfıra indirebilmektedir.

Bir ortamın ses yalıtımını yaparken tasarıma da dikkat etmek gerekir. Diğer türlü sadece ses yalıtımı sağlanacak ancak hoş olmayan ve göze batan görüntüler ortaya çıkacaktır. Yalıtım malzemeleri günümüz teknolojisinde istenilen desen ve renkte üretilebilmektedir.

Böylece ortamın türüne göre desenler ve tasarıma göre renkler tercih edilerek görüntü bütünlüğü sağlanabilir. Ses yalıtımı sağlayabilmesi ve ortama uygun halde olması için üretilen akustik malzemeler bu tür bir yalıtım malzemesi arayanlar için idealdir.

Örneğin bir eğlence mekanının ses yalıtımı önemli olduğu kadar iç yapısı da önemlidir. Bu nedenle akustik malzemeler ile ses yalıtımı yapmak bu tür mekanların görünümü için daha faydalı olacaktır. Ortamın rengine ve desenine uygun olarak kullanılacak yalıtım malzemeleri sayesinde ortamda ses ve görüntü bütünlüğü sağlanabilir.

Ayrıca akustik kadife sünger kullanımı mekanda kullanılacak olan ışıkların daha etkili ve renkli olmasına da olanak tanır. Siz de farklı türde olsa bile mekanlarınız için ses yalıtımı yapmak isterseniz renkli yalıtım malzemeleri kullanmanız yararınıza olacaktır.