Akustik Sünger Ses Yalıtımı Sağlar mı?

Akustik Sünger Ses Yalıtımı Sağlar mı?

Akustik Sünger Ses Yalıtımı Sağlar mı?

Günümüzde ses yalıtımında kullanılan ürünlerin çeşitliliği ve alternatifleri yoğun bir şekilde artmıştır. Teknik üretimler ve proje çözümleri ile ses yalıtımı ve akustik yalıtımda her bütçeye uygun yalıtımlar yapılabilmektedir. Bu ürün gruplarının içerisinde en çok tercih edilen akustik süngerdir. Peki akustik sünger nasıl bir özelliğe sahiptir. Her alanda kullanılması doğru mudur? Hangi alanda yanmaz olanları kullanmalıyız? İstenilen renkte üretilebilir mi? İstenilen ebatlarda üretilebilir mi? Hadi gelin tüm bu sorularınıza makalemizde detaylı bir açıklama getirip durumu aydınlatalım. Daha fazlası için web sitemizi inceleyip bizi aramaktan çekinmeyin!

Akustik Süngerin Tarihi

Bu tip ürünler 10 ila 15 yıldır bir fil Türkiye de üretilmeye başlanmıştır. Bundan 15 yıl önce bu tarz ürünler döviz bazında yurt dışından ithal edilerek müşterilerimize sunulabilmekteydi. Ancak şuanda akustik sünger ürünlerinin üretimini yapabilmekteyiz. Akustik sünger tamamen açık gözenekli yapıda üretilmektedir. Mobilya ve döşeme grupları için üretilen süngerden ayıran en önemli teknik farkı bu konudur. Açık gözeneği sayesinde sesin büyük kısmını gözenekleri içerisinde tutarak mekanda daha kaliteli bir ses düzeyi oluşmasına olanak sağlamaktadır. Akustik sünger farklı formlarda (piramit sünger, yumurta sünger, labirent sünger, spesiyal sünger) üretilebilmektedir. Farklı formlarda üretmemizin en önemli nedeni, kaplanacak alan aynı olmasına rağmen daha fazla yutucu yüzey alanı oluşturmak ve daha iyi sonuçlar almaktır.

Yanmaz Sünger mi? Akustik Sünger mi?

Yanmaz sünger olarak üretmiş olduğumuz ürünlerimizde kullanılan akustik sünger ekstra özel bir solüsyondan geçirilerek yanmazlık özelliği kazandırılmaktadır. Bu özelliğin yanı sıra yoğunluk artışının etkisi ile akustik yalıtımın yanında bir miktar ses yalıtımı daha sağlamış olmaktadır. Makalemizin asıl konusuna bir açıklık getirmiş oluyoruz. Akustik süngerler aslında ses yalıtım için kullanılmamaktadır. Daha çok ortamdaki akustiği sağlamak için kullanılmaktadır. Ancak yanmaz süngerler yapısı gereği akustik yalıtımın yanında ses yalıtımı da sağlayabilmektedir. Bu durum tamamen yalıtım yapmak istediğiniz gürültü kaynağının büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. Yüksek ses seviyelerinin olduğu ses yalıtım çözümlerinde tek başına yanmaz sünger yeterli olmayacaktır. Bunun için ses kesici malzemeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.