Alt kata giden ses nasıl engellenir

Alt kata giden ses nasıl engellenir

Alt kata giden ses nasıl engellenir?

Hayatımızın yarısını geçirdiğimiz evlerimizde bizi en rahatsız eden şeyler gecenin bir yarısı zeminde yuvarlanan sert cisimler, zeminde sürüklenen sandalye, elektirikli süpürge ve sehpa gürültüleridir. Bu sesler zeminden duvarlara ve kolonlara oradan da binada bulunan bütün dairelere taşınarak titreşim yolu ile iletilir.

Bu ses dalgaları katı cisimlerde titreşim yolu ilerleyerek durdurulamaz bir hal amaktadır. Peki bu gürültü kaynağını nasıl yok edebiliriz. Yada tamamen yalıtabiliriz. Bu konuda zemin ses yalıtımı çok önemli konulardır.

Ses Yalıtımı Ne zaman ve nasıl yapılmalıdır?

                Zemin ses yalıtımı yapı kaba inşaat aşamasındayken zemin şapı atılmadan önce uygulanmalıdır. Yüzer bir zemin oluşturularak şap altında zamanla ezilmeyecek kauçuk şilte veya şap altı için üretilen su direnci olan keçe malzeme tercih edilmelidir. Bu tür malzemelerin 100 yıllık yaşlandırma testlerinden başarı ile çıktıklarını biliyor muydunuz? Bu malzemelerin uygulanması esnasında zeminin düz olması önemlidir. Zemine serilen malzemenin ek yerleri yarım santim üst üste bindirilmelidir. Şapın zemin ile temasını engellemek için bu önemli bir konudur. Tüm yüzey kaplandıktan sonra 20 cm ‘lik akustik strip dönülerek şapın duvarlar ile teması engellenmelidir. Bu şekilde ses dalgaları adeta havuzun içindeki su dalgaları gibi hapsolacaktır.

Zemin ses yalıtımında hangi malzemeler tercih edilmelidir?

                Ses yalıtım malzemeleri kullanım yerlerine (duvar, tavan ve zemin) göre farkılı teknik özellikler göstermektedir. Duvar veya tavan malzemesini zeminde kullanmamaya dikkat ediniz. Bu durumda kötü sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Sbr kauçuk, mantar kauçuk, mantar şilte veya akustik keçe malzemeler tercih edilmelidir. Bu tür malzemeler yaşlandırma testlerini başarı ile geçmiş ürünlerdir. Şap ilk atıldığı zaman 1 m3 deki ağırlı 1000 kg gibidir. Ancak şap atıldıktan on yıl sonra yer çekimi etkisi ile zamanla ağırlığı 10 000 kg gibi bir etki yaratacaktır. Bu nedenle kullandığımız malzemenin 10 yıl sonra özelliğinin kaybolmasını istemeyiz. Önerdiğimiz malzemelerin şap suyuna karşı su direnci olduğu gibi zemindeki yalıtkanlığı sayesinde ısı yalıtımı sağlar ve enerji tasarrufu sağlamış olursunuz.