Müzisyenim evde ses yalıtımı nasıl olmalı?

Müzisyenim evde ses yalıtımı nasıl olmalı?

Müzisyenim evde ses yalıtımı nasıl olmalı?

Günümüzde covid-19 ve pandemi vakaları hayatımıza daha çok girmiş durumda bu yüzden artık dünyanın büyük bir çoğunluğu home ofis ve evden çalışma düzenine geçmiş durumdadır. Bu yaşanan olayların etkisi ile insanlar artık evlerinde çalışma odaları veya özel alanlara ihtiyaç duymaktadır.

                Bu konuda en çok sıkıntıları yaşayanlar sanat yapan müzisyenlermizdir. Yüksek gürültülü ve çalgı aletleri ile yapılan müzikler kimi zaman 120 db ses seviyelerine ulaşarak komşuları da rahatsız etme seviyesini geçerek tüm binaya rahatsızlık verme durumuna kadar gelmektedir.

                Müzisyenler için yapılan oda ses yalıtımlarında bazen duvar yalıtımı yapılarak odanın iç akustiği sağlanması yeterli olabilir. Kimi zamanda %100 ses yalıtımı ile adeta oda içerisinde oda yapılarak profesyonel ses kaydı ve aranjman yapılabilmektedir. Bu konu tamamen bütçe ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda projelendirilmelidir. Bu konuda kimi zaman müşterilerimizin taşında durumları söz konusu olabildiği için akustik kabin ürünlerimiz kimi zaman sizin için ideal bir ürün olabilmektedir.

Duvar ses yalıtımı yaptırmak yeterli olur mu?

Duvar ses yalıtımında ortak duvara sahip olduğunuz bir komşunuza rahatsizlık verdiğiniz durumlarda yeterli olabilen bir uygulamadır. Duvar yalıtımı 50mm kalınlığında bondex sünger uygulaması ve 5 cm hava boşluğu bırakılarak sağlanabilmektedir. Duvar alçıpan ile kapatıldıktan sonra ortamdaki ses dönüşleri ile yükselen sesi azaltmak için belirli yerlere yutucu akustik panel uygulanarak sağlıklı bir ses almanız sağlanmaktadır.

Hangi malzemeleri tercih etmeliyim?

Duvar ses yalıtımı için yüksek yoğunluklu 150 kg/m3 ve kimi zaman sesin şiddetine göre 2 mm ses yalıtım bariyeri tercih edilmelidir. Bondex sünger sesin bir kısmını emerken bariyer malzemede bir kısmını yansıtarak verimli bir ses yalıtımı sağlamaktadır. Duvar ses yalıtımında kesinlikle akustik yumurta sünger tarzı ürünler kullanılmamalıdır. Çünkü akustik süngerler tamamlayıcı ürünlerdir. Tek başına ses yalıtım sağlamamaktadır. Bu ürünler bir kompozisyon gibi kullanıldığında %100 sonuç alınabilmektedir. Her ürün farklı frekanslardaki ses dalgalarını hapsederek ses yalıtımı sağlamaktadır. Düzensiz frekanslı seslerde tüm ürünlerin kullanılması en mantıklı durumdur. Düzenli bir frekansta ses dalgası için yalıtım yapılacak ise bir ürün ses şiddetine göre tercih edilebilir.