Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Çalıştığımız iş alanları veya ofislerde günümüzün yarısını geçirdikten sonra mental olarak yorgunluğumuzu atmak için biran önce evimize gidip dinlenmek isteriz. Ancak yaşam alanlarımız çok gürültülü ve kozmopolit bir hal almakta ve şehirleşmiş yapıların arasında kalmaktadır. Bu nedenle huzur bulmak istediğimiz alanlarda gürültünün tamamen yalıtılmasını istemek en doğal hakkımızdır.

Peki bu sorunu nasıl ortadan kaldırabiliriz. Haydi gelin beraber biraz bu konunun detaylarını araştıralım. Öncelikle ses yalıtımı nasıl yapılır?yapılacak olan alanda sesin geliş kaynağını keşfedip gürültünün çıkış kaynağı bulunmalıdır. Daha sonra odada ses izolasyonu yapılacak olan duvar, kapı veya pencere ölçüleri alınmalıdır. Konu ile ilgili kullanılması gereken ürünleri teknik ekibimizden öğrenebilirsiniz. Kullanılan ürünler ve çeşitleri çok fazla olduğu için muhakkak teknik bir personelden destek ve bilgi almanız çok önemli olacaktır.

Ses yalıtım malzemeleri seçildikten sonra dilerseniz montaj ekibimizin uygulamasını tercih edebilirsiniz yada bu konu ile ilgili uygulama tecrübeniz var ise sizlerde kolaylıkla montajını yapabilirsiniz. Malzemeler uygulanırken birbiri arasında boşluk kalmayacak şekilde düzenli bir biçinde özel akustik sünger yapıştırıcımız ile yapıştırılmalıdır. Daha sonra malzeme üzerine alçıpan karkas uygulanarak alçıpan ile kapatılmalıdır.

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır? Hangi Malzemeler Kullanılır.

Kullanmanız gereken malzemeler yüksek yoğunluklu, ses yutuculuğu yüksek malzemeler olmalıdır. Özellikle ses yalıtımı için üretilmiş olduğuna dikkat edilmelidir. Zira ısı yalıtım malzemeleri de ses yalıtım malzemeleri olarak kullanılmaktadır. Bu çok yanlış bir uygulamadır. Ses yalıtımında bondex sünger, ses yalıtım bariyeri ve yanmaz akustik sünger gibi malzemeler tercih edilmelidir. Yalıtım yapılacak alanda yüksek sıcaklık var ise yanmazlık özelliğine sahip basotect melamin sünger ürünmüzü de tercih edebilirsiniz.

Ses Yalıtımı uygulamasında malzemeler nasıl seçilmelidir?

Yüksek yoğunluklu ve ses yutma özelliği yüksek olan malzemeler tercih edilmelidir. Ses yalıtımı nasıl yapılır, genellikle duvar arasında veya ara katmanda kalabilir. Bu şekilde daha iyi performans sağlayacaktır. Ses yalıtım bariyerlerinde 2mm kalınlıkta ve 4 kg/m2 ağırlıkta olması yeterli olacaktır. Bu malzemeleri birbirine yapıştırılmış hazır halde de alabilirsiniz. Bu size uygulama ve maliyet açısında kolaylık sağlayacaktır.