Akustik Panel Kaplama Hakkında

Akustik Panel Kaplama Hakkında

Akustik Panel Kaplamaları

Akustik panel kaplama, akustik düzenlemelerde kullanılan bir yöntemdir. Akustik düzenleme bir bilim dalı, bir mühendislik alanıdır. Toplu ya da bireysel yaşam alanlarında ev, iş yeri, fabrikalar, hava alanları, demiryolları vs. gibi yerlerde gürültü ve ses kontrolü sağlamak amacıyla gürültü bariyerleri, ses emiciler, susturucular, tampon bölgeler hesaplanır. 

Ses düzeyi, akustik ölçümler ve değerler saptanarak ortam akustiğinin ve ses yalıtımının sağlanması amaçlı yapılır. Aynı zamanda üretim, tasarım, proje, maliyet, Ar-ge hizmetleri sağlanır. Akustik panel kaplama da bu hizmetlerin sonunda kullanılabilecek bir ses yalıtım malzeme türüne örnektir.

Akustik Panel Kaplama Nedir?

   Akustik panel kaplama, ses yalıtımında kullanılan ve günümüzde hem yalıtım faydası hem de dekoratif güzellik sağlama yani göze hitap etme özelliği açısından sıkça tercih edilen bir uygulamadır. Mekanlarda akustik panel çeşitleri tavan, zemin ve duvarlarda uygulandığı gibi kapı ve camlarda da kullanılabilir. Bu panellerin içeriği akustik sünger ve dış katmanında da akustik kumaş olarak üretilir. 

Sert yüzeyler ses emici özelliğe sahip olmadığı için akustik panellerin ses yutucu malzemelerle kaplanması çok önemlidir. Akustik panel kullanımı, üretimin doğru olması ve uygulamanın profesyonel bir şekilde yapılması sayesinde size muhteşem bir deneyim sunar. Model seçimi yaparken kullanılacak alanın özelliklerinin dikkate alınması gerekir. Alanın büyüklüğü, genişliği, kullanım amacı ve mimari özellikleri önemlidir. Ancak bu şekilde doğru kullanım amacına ulaşılmış olur.

akustik panel kaplama

Akustik Panel Grupları

   Akustik ses emici paneller 5 gruba ayrılır. Bunlar;

  • Akustik panel asma tavan
  • Akustik kumaş panel kaplama
  • Polyester keçe felt
  • Ahşap panel kaplama
  • Stüdyo akustik panel

Akustik panellerin pek çok farklı malzemeden yapımı mevcuttur. Fakat temelde iki tip malzemeden oluşur. Bunlarda; kumaş ve ahşap akustik panel modelleridir.

Akustik Panel Kaplama Faydaları

   Kumaş, akustik panel kaplamada en önemli faktörlerden biridir. Akustik kumaş panellerin ön yüzeyinde görülen kısmında kullanılır. Belirli özelliklere sahiptir. Tabi ki en önemli özelliği ses yutucu, ses emici olmasıdır. Bu kumaşların yapısı, ağırlığı, genişliği, aşınması, su haslığı, ışık haslığı, sürtme haslığı, 

sararma, kararma ve yanmaya karşı dayanıklılık standartlarına uygun olması gerekmektedir. Nemli bezle silinerek temizliği sağlanabilen kumaşlardır. Ahşap panel arkasına kullanılan keçe kumaşlar ile panel ön yüzüne kullanılan kumaşlar olarak ayrılır. 

   Özellikle toplu çalışılan ofislerde örneğin çağrı merkezleri gibi, masalar arası seperatör görevi gören kumaş kaplı paneller birbirine yakın iki masa arasındaki ses geçişini ve seslerin birbirine karışmasını önleyerek yalıtımı sağlar. Ofis ortamından dolayı masa düzeni göz önünde bulundurularak kablo geçişleri ve prizler için özel olarak masa panel kaplamaları üretilir. Dolayısıyla kablo karışıklığı açısından da görüntü kirliliğine sebep olmaz. Dar alanda ideal çözüm için en uygun sistemdir. Verimli ve huzurlu çalışmayı sağlar.

   Akustik panellerin kullanım alanlarına göre faydaları saymakla bitmez. Ortamdaki ses düzeyini koordine ederek hacim akustiği ve akustik ses yalıtımını sağlayarak istenmeyen sesleri en aza indirger. Bu sayede asıl seslerin daha rahat duyumu ve algılanması sağlanır. Ses emen yapısı sayesinde gürültü kirliliğini engeller ki bu faktör özellikle gürültülü alanlarda çalışanlar için hayati bir önem taşımaktadır. Çok sesli ortamda mesai yapan kişilerin sağlık ve psikolojik açıdan etkilenmemesi için aynı zamanda motivasyon kaybına sebep olmaması için ses yalıtım kontrolü mutlaka gereklidir. Çok fazla ses kadar çok fazla sessizlikte insan sağlığı açısından tehdit edicidir. Bu sebepten ses açısından kaliteli ortam sağlamak önemli bir unsurdur.

  Bunun haricinde bazı panel modellerinde ses emişi aksine ses yankı dağıtımı kuralıda vardır. Mesela düğün salonları, konferans salonları gibi mekanlarda yankının kontrollü ve hoş bir şekilde dinleyiciye ulaşmasını amaçlar. Uygulaması kolay ekonomik bir yalıtım sistemidir. Akustik panel kaplamaları ortamdaki sesi dışarıya vermeyecek ve dışarıdaki sesi de içeriye almayacaktır. Yüksek frekanslı sesleri %90 oranında, düşük frekanslı sesleri ise % 100 kesmeye yardımcı olurlar. Aynı zamanda bu paneller de yanmazlık özelliğine sahiptir.

   Çeşitleri ve model yelpazesinin genişliği sayesinde de ortamınızda fazlasıyla göze hitap eden bir dekor sağlar. İstenilen boyut ve istenilen renk seçeneklerine sahiptir.

    Akustik Panel Kaplama Fiyatları

   Akustik panel kaplamalar, bütçe olarak sizi sarsmayacak, ekstra yüklü masraflara gerek olmadan kolaylıkla uygulanabilecek ekonomik malzemelerdir. Yaşam ve çalışma alanızda hem ses huzuru hem de göz zevkinize hitap sağlayarak size renkli ve huzurlu bir ortam oluşturur.

 Çeşitlilik, renk ve model açısından geniş bir yelpazeye sahip olduğundan fiyatları bu kriterlere göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda uygulama yapılacak mekanın büyüklüğü, genişliği, uygulama alanları (tavan, cam, kolon, zemin, duvar, masa) fiyatı belirleyici faktörlerdir. Renk, desen, model seçimine göre değişir. Ahşap panel kaplamalar ve kumaş panel kaplamalar da fiyat açısından içerik özelliklerine göre değişim gösterir. 

   Ses yalıtımı panellerinde kalınlık, ebat, renk, iç malzeme, uygulama, akustik değer aralığı, kenar detayları gibi özellikler de göz önünde bulundurulur. Kaplama yapılacak alanın ise eni, boyu, tavan yüksekliği hesaplanarak, gerekli ölçüler alınarak kaplanacak brüt ve net alan çıkarılır. Örneğin kaplama yapılacak yer tavan ise odanın eni ve boyunun çarpılması ile kaplanacak tavan alanı hesaplanır.  Tüm bu hesaplamalar yapıldıktan sonra çıkan metrajlarla gerekli malzeme sarfiyatı tam olarak belirlenmiş olur.