Akustik Perde

Akustik Perde

Akustik Perde Hakkında

Akustik perde, ses yalıtımı sağlayan özel kumaşlardan üretilen perdedir.  Öncelikle akustiğin kelime anlamını açıklayacak olursak akustik; yankı bilimi, ses titreşim sıklığı, sesin duyulma ve süresi bakımından taşıdığı güç demektir. Bu nedenle de ses dalgalarının yankıya uğramadan dağılması için yapılan çalışmalarda kullanılan bir terimdir.

Fizikte ses, ışık gibi yansıma özelliğine sahiptir. Ses odada bir ışık veya su gibi hareket halindedir. Hareket halindeki sürekli dönen sesler odada durağan dalgalar oluşturur. Bu ses karmaşasını yok edebilmek, ortamdaki frekansları dengeli hale getirebilmek, daha iyi bir duyum sağlamak için bulunduğumuz alanlarda akustik düzenleme gerekmektedir. Akustik perde de bu düzenlemenin en basit ve ekonomik seçeneğidir.

akustik perde

Akustik Perde Nedir?

Akustik perde, bulunduğumuz alanlarda ses dalgalarını emme özelliğine sahip, yüksek sesi engelleyip sesin orantılı dağılımını sağlayan bir perde çeşididir.  Mekan içindeki seslerin koordinasyonunu sağlayıp kontrol altında tutar. Mekanların tasarımıyla alakalı olarak bazı mimarilerde örneğin geometrik alanlar, kare odalar, katlı mekanlarda sesler ani yankılar yapar.  Yapıların malzeme türü de bunun için önemli bir faktördür. Yine örnek olarak beton yapılar, ahşap yapılarda ses yankılanır.

Akustik perde, geçmiş dönemlerden günümüze kadar mimari yapıların ses kontrolü için kullanılan ve tercih edilen bir üründür. Örnek olarak Osmanlı mimarisinde yapılan camiiler için ses yankı özellikleri en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve hesaplanmıştır. Bunun gibi birçok büyük ve geniş yapılarda, çok eski devirlerden beri yankı kontrolü en ince ayrıntısına kadar ayarlanmış ve akustik perde kullanımına oldukça sık rastlanmıştır.

akustik perde1

akustik perde1

Akustik Perde Ne İşe Yarar?

Ses yalıtım perdesi, özellikle büyük mekanlarda seslerin daha net ve anlaşılır çıkmasını sağlar. Ses yansıması yani yankı;  ses dalgalarının sert bir engelle çarpışıp geri dönmesi olayıdır. Ses dalgası bir engele çarptığında ilk olarak bir kısmı çarpılan yüzeyden yansır ve beraberinde bir düzensizleşme gösterip enerjisinin bir miktarını da kaybeder.  Sert, pürüzsüz ve boş ortamlarda daha şiddetli bir şekilde yankılanma oluşurken ve saniyelerce sürebilirken, ses emici eşyalarla kaplanmış bir alanda yankı zamanı bir saniyenin küçük bir miktarı kadar olur. Dolayısıyla ses yalıtım perdesi, ses emiciliği açısından, kaliteli bir duyum için sesi tutan, yutan ve rahatsız ediciliği önleyen özel bir üründür.

Ses yalıtımı özelliği haricinde yaşam alanınızda aynı zamanda sakin ve huzurlu bir alan oluşumuna destek olur. Gerek ısı yalıtımı gerekse ışığı önleme özelliğiyle de kullanıcın arzusuna göre ortamda karartma sağlama gibi avantajları da vardır.

Akustik Perde Kullanım Alanları

Akustik perdelerin oldukça geniş kullanım alanları mevcuttur. Bunlar stüdyo ortamları (müzik kayıt odaları, vokal kabinleri), çağrı merkezleri, konser ve tiyatro salonları, sinema salonları, gece kulüpleri, oteller, restoranlar, spor salonları, iş yeri toplantı salonları ve yönetici odaları, açık hava konser alanları ve evler de dâhil olmak üzere kullanıma uygundur.

Ev için tercih edilen akustik perdeler diğer büyük alanlarda kullanılan akustik perdelere göre daha küçük ebatlarda üretilir. Evin dekorasyonuna göre de tercih edilebilir estetik görünümlü çeşitleri vardır. İşlek cadde üzerinde oturanların araç ve yaya trafiği seslerinden rahatsız olmaması için, evinde kedi, köpek vs. evcil hayvan besleyenler için, apartman sakinlerinin ev içi seslerinin birbirlerini rahatsız etmemesi açısından da özellikle tercih sebebidir.  Neticede yalıtım, tadilat gerektirmeyen ve çok para harcamadan gürültüyü kesmenin en basit yollarından biridir. Ses yalıtım perdesi sadece gürültü önleyici değil evinizin ısı ve ışık yalıtımı içinde oldukça etkili bir özelliğe sahiptir.

Dış mekanlarda da örneğin, açık hava tiyatroları, açık hava konserlerinde sesin dağılmaması, daha düzgün ve net çıkması için akustik açık hava perdesi tercih edilebilir.

Restoran, gece kulübü, sinema salonu gibi büyük iç mekanlarda ise dışarıdaki sesin içeriye süzülmesinden ziyade içerideki sesin dışarı çıkmasını önlemek amacıyla kullanılır. Kalabalık, müzikli ve gürültülü mekanlarda en önemli unsur ses yalıtımıdır. Dışarıdaki insanları rahatsız etmek haricinde yan yana ve birbirine çok yakın olan mekanlarda ses, gürültü ve müziğin birbirine karışmaması açısından akustik perde kullanımına çok sık rastlanmaktadır.

Akustik Perde Modelleri

Ses yalıtım perdesi fiyatları alan genişliği, kumaş metrekare ölçüsü, kullanım amacına göre değişiklikler gösterir. Ses yalıtım perde modeli belirlemede, kullanılacak alanın ve kullanıcın istekleri önemlidir. Görünüm olarak diğer perdelere benzese de özellik açısından oldukça farklıdır.

Ses yalıtım perdelerinin diğer perdelerden farkı ilk olarak en az 3 katmanlı oluşudur. Tabii sesin yankısının fazlalığına göre, alanın genişliğine ve kullanım amacı göz önünde bulundurularak bu katman sayısı 7 ye kadar çıkarılabilir. Bu sayede sesin dışarıya çıkması önlenirken dışarıdaki seste içeriye ulaşmaz.

Ses yalıtım perdelerinin bir diğer özelliği de yanmaz, alev almaz, su, kir tutmaz ve buruşmaz yapıya sahip oluşudur. Güneşin ultraviyole ışığını geçirmediği için ev, ofis ve her mekanda rahatlıkla kullanılabilir. Kalın ve sesi absorbe eden bir dokuya sahiptir. Ön bölümünde özel apreli akustik kumaş, ara kısmında cam elyafı en alt kısmında da blackout kumaş (karartma perde) kullanılır. Apre ise kumaşa yanmazlık, kırışmazlık, leke tutmazlık, parlaklık gibi özellikler kazandırmak için kumaşın boyama işleminden sonra yapılan mekanik kimyasal işlemdir.

Ses yalıtım perdeleri akustik kumaştan üretilen, pilili, aralara farklı özellikte kumaşlarda eklenen, çeşitli renkler ve dekorasyona göre de farklı modelleri, desenleri olan geniş ürün yelpazesine sahiptir.

Akustik Perde Ses Geçirir mi?

Ses yalıtım perdesi nedir? Dediğimizde akustik özel kumaşlardan üretilen ses düzeyini kontrollü yansıtan, huzur ve sessizlik için yalıtım sağlayan perdelerdir. Bu perdeler ses yalıtımını etkin bir şekilde engeller. Yapılan araştırmalar ve testlere göre 13 db.’ ye kadar izolasyon göstermiştir. Tabi ki odanın yapısı, dokusu ve cam özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Ses yalıtım perdeleri sesi emecek ve gürültüyü engelleyecek şekilde tasarlanmıştır.  Dışarıdan gelen gürültünün (yaklaşık %65 oranında) önlenmesini sağlar. Aynı zamanda içerdeki sesin de dışarı çıkmasını aynı ölçülerde engeller.

Akustik Ses Yalıtım Perdesi Fiyatları

Akustik perde nedir? Sorusunu detaylı bir şekilde açıkladıktan sonra fiyatlarıyla ilgili bilgi vermek gerekirse, akustik perde fiyatları alan genişliği, metrekare ölçüsü, perde katman sayısı, kullanım amacına göre kumaş özellikleri, desen ve modellerine göre değişiklik gösterir. Uzman kadro ile mekanda keşif ve gerekli ölçümler yapılıp en uygun proje ve ürün tarzı belirlenir. Yalıtım için en yüksek teknoloji ile en uygun maliyet ile üretilmesi sağlanır.