Akustik Yalıtım Nasıl Yapılır?

Akustik Yalıtım Nasıl Yapılır?

Akustik Yalıtım Nedir?

Günümüzde bir çok kullanıcı veya müşterimiz ses yalıtım ile akustik yalıtım karıştırarak geri dönülemez büyük sorunlar ile karşılaşmaktadır. Bu nedenle müşterinin artık ses yalıtım malzemelerine de güveni kalmamaktadır. Bu neden de insanlar işe yaramadığını düşünüp daha uygun maliyetli alakası olmayan ürünler ile yalıtım sağlamaya çalışmaktadır. O zaman soru işaretlerini kafalarımızdan kaldıralım ve akustik yalıtım nedir? Sorusunu cevaplayalım. Akustik yalıtım diğer adıyla hacim akustiği ortamdaki normal değerden fazla yansışımlara neden olan ses dalgaları ortamda ses yankılanmalarına ve seslerin üst üstü binmesine neden olur bu durumda fazla sesi yutan akustik paneller ile ortamda daha sağlıklı bir ses dağılımı sağlanır. Bu yapılan işleme akustik yalıtım denmektedir. Bu tip uygulamalarda ses yalıtımı gibi tamamen mekanı kaplamak gerekmemektedir.

Akustik Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Aslında  bir çok materyal yutuculuk özelliğine sahiptir. Ancak bu malzemeler kendi aralarında bir sıralamaya girerse birbirleri arasında farklılıklar gözlemlenmektedir. Akustik düzenlemede bizim en çok ürettiğimiz malzemeler , akustik panel, akustik sünger ve akustik kumaş malzemelerdir. Bu ürünlerimiz ahşap veya türevi malzemelere göre 2 katı kadar ses sönümlemesi sağlar ve olağan üstü bir akustik yalıtım sağlamaktadır. Fiyat performans olarak tercih edilebilecek en iyi ürünlerdir diyebilirim. Sessin azaltılmasının istenildiği ortamda ne kadar bir ses yutumuna ihtiyaç duyulduğunu hacim akustiği programları ile hesaplanarak kullanmanız gereken malzemelerin yerleri ve miktarı matematiksel olarak çıkmaktadır. Bu yöntemde doğru sonuçlara ulaşmamızı sağlamaktadır.

Akustik Yalıtım Malzemelerini Uygulama Yöntemleri

             Ürün gruplarımız arasında bir çok malzeme farklı uygulama yöntemleri ile sorunsuz bir şekilde montajlanabilmektedir. Bu konu ile ilgili kontrolörlük veya uygulama gibi hizmetlerimiz de mevcuttur. Bazı ürünlerimizin son kullanıcın pratik bir şekilde uygulayabileceği bir halde sevk edebilmekteyiz. Peki bu tip malzemeler nasıl uygulanmalıdır? Doğru ve size yıllarca problem çıkarmayacak yöntemi nedir? Akustik yalıtım malzemeleri iki ana guruba ayrılacak olur ise, akustik panel tarzı malzemelerimiz özel yapıştırıcıları kitleri ile lazer hizalama yapılarak ses dönüşlerinin olduğu yerler belirlenerek uygulanmaktadır. Akustik sünger tarzı esken ve yumuşak sünger malzemeler genellikte duvarın tamamında kaplanmalıdır. Duvarın tamamında uygulanmayacak ise piramit hizalarına dikkat edilerek yamuk bir yapı oluşturmadan kendi özel sıvı yapıştırıcı ile püskürtme veya boya rulosu ile çift yüzeye sürülerek beklemeden yapıştırılmalıdır. Bu tip uygulamalarda yapıştırılan malzeme geri sökülemediği için dikkatli ve tek sefer de yapıştırılmalıdır.